כתובתנו

דרך קיבוץ גלויות 34 תל אביב

icon-time

שעות וימי פעילות

ימים א'-ה' 08:00-19:00

כהורים, שלומם ובטיחותם של ילדינו הם המטרה העליונה שלנו. עם זאת, תאונות דרכים הן מגיפה שקטה שמאיימת על חייהם של ילדים רבים. לפי נתוני ארגון הבריאות העולמי, תאונות דרכים הן הסיבה העיקרית למוות בקרב ילדים מגיל 5 ועד 14 ברחבי העולם. בישראל לבדה, מדי שנה נהרגים עשרות ילדים ומאות נפצעים בתאונות דרכים קשות. נתונים אלו ממחישים את החשיבות העליונה של הגנה מרבית על ילדינו בדרכים ושל ידע נכון כיצד לפעול אם חלילה הילד היה מעורב בתאונה.

חלק א' – הגנה מפני תאונות דרכים

כהורים, לקיחת אמצעי זהירות נכונים יכולה למנוע את האסון הבא. להלן כמה צעדים חשובים שיעזרו לכם להגן על ילדכם בדרכים:

 1. השתמשו תמיד במושב/רתמת בטיחות מתאימים לגיל ומשקל הילד: לפי החוק בישראל, ילדים עד גיל 8 או עד גובה 1.45 מ' חייבים לשבת במושב בטיחות מתאים ברכב פרטי. זהו החוק החשוב ביותר להגנה על ילדים בדרכים. בחרו במושב איכותי שעומד בתקנים הגבוהים ביותר, והקפידו להתקין אותו כהלכה לפני כל נסיעה.
 2. לימדו את ילדכם כללי התנהגות נכונה בדרכים: ילדים חייבים ללמוד מגיל צעיר כיצד לחצות כביש בבטחה, להסתכל לשני הצדדים, לא לרוץ לכביש ללא השגחה, להקשיב להוראות ההורים ועוד. חזרו על כללים אלו שוב ושוב והראו לילד דוגמה אישית טובה.
 3. השתמשו בכלים נוספים להגנה על ילדכם: בנסיעות קצרות בתוך העיר, שקלו לרכוב עם הילד על אופניים/קורקינט חשמליים ולא ברכב – הסיכון בנסיעות אלו נמוך יותר. כשהולכים ברגל, השתמשו בעגלת ילדים או ברתמה לילדים קטנים. בנסיעות ארוכות יותר, השתמשו במגן ראש (קסדה) מתאים לגיל.
 4. היו ערניים במיוחד בסביבות בתי ספר, גני ילדים וצמתים: אלו מקומות שבהם רמת הסיכון לילדים גבוהה במיוחד. הקפידו לשים לב היטב בסביבות אלו, לנהוג באטיות ובזהירות מרבית.
 5. הקנו לילדכם הרגלי התנהגות נכונים כהולכי רגל: זה כולל לחצות רק במעברי חציה, לא לצאת לכביש פתאום, לשים לב לתנועה ולהסיר אוזניות/אפרכסות בזמן הליכה.

חלק ב' – מה לעשות אם חלילה ילדכם היה מעורב בתאונת דרכים?

למרבה הצער, גם אם ננקטו כל אמצעי הזהירות, תאונות עדיין עלולות לקרות. במקרים אלו, חשוב לדעת כיצד לפעול על מנת לטפל בילד כראוי ולמקסם את סיכויי קבלת פיצוי הולם:

 1. דאגו לטיפול רפואי דחוף בילד: זהו הצעד החשוב ביותר. גם אם התאונה נראית קלה, חשוב להפנות את הילד לבדיקה רפואית מיידית. רבות מפגיעות הראש וגוף קשות אינן בולטות בהכרח בשלב הראשוני.
 2. תעדו את זירת התאונה: לכו לזירה (רק אם אין סכנה) וצלמו תמונות של המצב לפני שדברים השתנו – כלי רכב מעורבים, סימני בלימה, נזקים וכדומה. שמרו גם חפצים רלוונטיים כמו בגדי הילד הקרועים/שרוטים. תיעוד טוב יכול להיות קריטי בהמשך.
 3. השיגו עדויות מעדים: אם היו עדים למקרה, השיגו את פרטי ההתקשרות שלהם במקום כדי שתוכלו לגבות את גרסתם את העדויות אם יידרש בהמשך. עדים חיצוניים עשויים לספק נקודת מבט חשובה על מהלך האירוע.
 1. דרשו דו"ח תאונה מהמשטרה: אם המשטרה התגייסה לזירה, דרשו לקבל דו"ח תאונה מלא הכולל את כל הפרטים הרלוונטיים – משתתפים, נסיבות, חוות דעת ראשונית ועוד. דו"ח זה יהיה בעל חשיבות רבה במאבק לקבלת פיצוי הולם.
 2. נהלו יומן מפורט מההתחלה: מהשעות שלאחר האירוע, תעדו בצורה מפורטת ככל הניתן את מצבו הרפואי של הילד, הסימפטומים, האשפוזים, הטיפולים, השיקום וכל עלות הכרוכה בכך. גם שינויים בחיי היום-יום של הילד והמשפחה חשוב לתעד. תיעוד מפורט יהווה ראייה חשובה בהמשך להיקף הנזקים שנגרמו.
 3. דרשו להעביר זכויות קבלת פיצוי לחברת ביטוח: אם ברורה אשמתו של צד שלישי בתאונה (נהג אחר, בעלים של כלי רכב פוגע וכדומה) עליכם לדרוש כי זכות קבלת הפיצוי מהצד השלישי תועבר לחברת הביטוח שלכם. כך תימנע התדיינות משפטית ישירה מולם.
 4. הגישו תביעה מפורטת ומלאה לחברת הביטוח: לאחר איסוף כל החומר הרלוונטי – תיעוד רפואי, חשבוניות, עדויות, צילומים, יומן ועוד – הגישו תביעה מפורטת לקבלת פיצוי מחברת הביטוח. פרטו כל נזק שנגרם, גם זמני וגם קבוע, גם פיזי וגם נפשי. התבססו על כל המסמכים והעדויות שבידכם.
 5. היעזרו בעו"ד מומחה לתביעות נזיקין אם דרוש: אם התהליך מתעכב, אם חברת הביטוח מסרבת לשתף פעולה, אם יש צורך בייצוג בבית משפט או במקרה של נזקים חמורים ומורכבים – שיקלו להיעזר בעורך דין מומחה לתביעות נזיקין. זכרו – חברות הביטוח יילחמו על כל שקל, והן נוטות להציע פיצויים נמוכים מאלה שאתם ראויים להם.
 6. דרשו פיצוי הולם על כל רכיב נזק: הזכות לפיצוי כוללת בין היתר: כל הוצאות רפואיות ישירות ועקיפות, אבדן השתכרות של ההורים, עזרה רפואית ביתית, שיקום וטיפולים, כאב וסבל נפשי, נכות קבועה ועתידית, אבדן תוחלת חיים ותפקוד ועוד. הצדיקו מלוא הפיצויים באסמכתאות מתאימות.
 7. היו סבלניים וצפו למאבק ממושך: במקרים חמורים של נזקים כבדים, התהליך של קבלת פיצוי הולם יכול לארוך זמן רב. התגוננו בפני הצעות פיצוי נמוכות, תבעו בעקביות ובאמצעות עו"ד מנוסה אם יש צורך.

סיכום:

כהורים, בטיחותם של ילדינו בדרכים צריכה להיות מעל לכל. יחד עם נקיטת אמצעי זהירות נכונים, חשוב גם להיות מוכנים למקרה הגרוע ביותר – תאונת דרכים שבה הילד נפגע. במקרה כזה, עליכם לדעת כיצד לפעול על מנת לקבל את מלוא הפיצוי ההולם ממערכת הביטוח והצדדים האחראים. באמצעות תיעוד מפורט, עדויות חזקות, ייצוג משפטי נכון ועמידה איתנה על זכויותיכם, תוכלו להגן על עתיד הילד ולקבל את הפיצוי הראוי לו, בהתאם לחומרת הפגיעה שנגרמה. זכרו – מאבק ממושך משתלם לעתים קרובות יותר מקבלת הצעת פיצוי נמוכה ולא הולמת. הילד שלכם ראוי ליותר, גם אם זה דורש סבלנות ועקשנות מצדכם. עם ההכנה המתאימה ונחישות, סיכויי הצלחתכם גבוהים בהרבה.

עורך דין לתאונות דרכים

כתובתינו

דרך קיבוץ גלויות 34 ת"א

icon-time

שעות וימי פעילות

ימים א'-ה' 09:00-18:00

דילוג לתוכן